NVI Machins

Od augusta 1989 začala Britská pošta vydávať aj Machins bez špecifikácie nominálnej hodnoty vo forme čísla, s tzv. Non-Value Indicators (NVI), a to z dôvodu dlhodobého rýchleho nárastu cien poštových služieb. Namiesto rýchlej dotlače nových nominálov po zvýšení poštovného, boli do obehu uvedené univerzálne známky s nasledovnými označeniami jednotlivých služieb: 1st pre prvú triedu, 2nd pre druhú triedu a E pre listy vrámci Európy.

1st a 2nd boli vydané v rôznych veľkostiach a formátoch, s klasickým lepom, aj ako samolepky. Neskôr pribudli NVI machins aj pre leteckú poštu (airmal) s nasledujúcimi označeniami: Europe, Worldwide, Postcard; poistené a doporučené zásielky Recorded Signed For, Royal Mail Signed For a rýchle doručenie zásielok (najneskôr do 13:00 nasledujúceho dňa) Special Delivery do 100 a 500 gramov.

Vyššie spomínané vydania s predplatenými službami sa zvyknú označovať aj ako Service Inscribed.

NVI Machins

Image credit: Robin Harris, Adminware. NVI Machins.

Príležitostné NVI

Okrem štandardných vydaní nájdeme aj výročné vydania NVI, ako napríklad:

  • Amethyst Purple z roku 2015, Long to Reign Over Us - najdlhšie vládnuci britský monarcha
  • Diamond Blue z roku 2012 pri príležitosti diamantového výročia vlády kráľovnej Alžbety II.
  • Millennium z roku 2000
  • Čierna Anniversary z roku 2000 pri príležitosti 160-teho výročia vydania Penny Black

Vrámci Profile on Print prestige bookletu (DX22) z roku 1999 boli vydané aj tri známky 1st vo veľkom formáte v troch rôznych technikách tlače - v reliéfnej tlači (embossed), gravírovaním (engraved) a typografickou tlačou (typhographed).

Regionálne NVI

Pre regióny bola vydavateľská činnosť NVI veľmi malá. Existuje v podstate len 1 regionálna NVI známka, a to 1st vo farbe flame pre Severné Írsko, Škótsko a Wales (február 2000). Isle of Man nemá svoje NVI vydanie.