Užitočné zdroje a pomôcky

Kde získať podrobnejšie informácie o Machins? Kde môžem nájsť ďalšie kusy do svojej zbierky? Čo znamenajú jednotlivé skratky a katalógové čísla? Odpovede na tieto či ďalšie otázky týkajúce sa Machins môže zberateľ získať z mnohých zdrojov, či už webových stránok alebo publikácií. Nižšie uvádzam tie, ktoré pomohli mne.

Kde kúpiť

Dobrým zdrojom na vytvorenie či doplnenie zbierky Machins za priaznivé ceny sú pre zberateľov hlavne aukčné portály ako napríklad eBay (UK verzia), Delcampe, a tiež stránky britských špecializovaných dealerov, ako napríklad Hampstead Castle. Zberateľ tu nájde pečiatkované i čisté, bežné i raritné kusy. Potom už záleží len na ňom, akým spôsobom chce formovať zbierku a akým tempom ju kompletizovať, v závislosti od svojich predstáv a finančných možností.

Čo študovať

Množstvo užitočných informácií je k dispozícii na výbornej stránke Adminware Machins kanadského zberateľa R.Harrisa ("Machin Nut"), kde sú veľmi dobre popísané a vysvetlené jednotlivé parametre, aj s názornými ukážkami. Pre začínajúceho zberateľa ju preto odporúčam ako hlavný zdroj na štúdium tejto známkovej oblasti. Jednoduché vyhľadávanie podľa rokov vydania či nominálnej hodnoty uľahčuje orientáciu v doteraz vydaných Machins. Na stránke je popísaných okolo 2600 typov a môžete si tu stiahnuť aj albumové listy vo formáte pdf, ktoré dobre poslúžia ako základná predloha pre vytvorenie zbierky.

Pre zberateľov, ktorí sa chcú tejto oblasti venovať skutočne do hĺbky a pokryť čo najviac odlišných typov, bude najlepšou pomôckou Deegam Machin Handbook vydávaná a aktualizovaná ľudmi okolo Douglasa Myalla. Táto kvalitná publikácia, nazývaná aj The Machin Encyclopaedia, je dostupná na CD vo formáte pdf. Nájdete tu viac ako 15 000 (!) podrobne spracovaných profilov, ktoré zohľadňujú jednotlivé kombinácie existujúcich parametrov skutočne do najmenších detailov. Ako je v Handbooku spracovaný napríklad nominál 5p, si možete pozrieť v ukážke #1 a ukážke #2. Momentálne (k 07/2021) je aktuálne 5. vydanie tohto Handbooku s označním HB5.

Katalógy

Connoisseur Catalogue. Dostupný online a zadarmo, jednotlivé kapitoly je možné stiahnuť vo formáte pdf. Bohužiaľ, zatiaľ je dokončená len prvá časť - Single stamps - s 26 kapitolami.

The Complete Machin Stamp Catalogue: A Specialised Guide 1967-2021 GB. Špecializovaný katalóg, ktorého autorom je G.J.Burgess. Autor a predajca v jednej osobe nemá samostatný web, katalóg predáva na eBay pod užívateľským menom burgess-family a je dostupný v tlačenej i elektronickej forme (kvôli pravidlám eBay zasielaný na USB). Momentálne je v predaji druhé, doplnené vydanie (2021).

2021 Great Britain Concise Stamp Catalogue. Katalóg od firmy Stanley Gibbons nie je síce špecializovaný výlučne na Machins, ale tie sú spracované v samostatnej sekcii a úplne aktualizované. Mnoho predajcov i zberateľov používa práve jeho katalógové čísla na identifikáciu známok. Dostupný v tlačenej aj digitálnej verzii.

Connoisseur Catalogue

The Connoisseur Catalogue of Machin Stamps and Decimal Definitives

The Complete Machin Stamp Catalogue

The Complete Machin Stamp Catalogue: A Specialised Guide 1967-2021 GB

SG Concise Stamp Catalogue

SG 2021 Great Britain Concise Stamp Catalogue

Blogy

Machin Mania. Pravdeopodobne najkomplexnejší špecializovaný blog s dlhoročnou tradíciou, fundovane referujúci o novinkách a zaujímavostiach týkajúcich sa Machins. Autormi sú Roy Simpson a Larry Rosenblum. Články pribúdajú pravidelne už od roku 2006.

Pomôcky

Stanley Gibbons Colour Key. Základný kľúč na identifikáciu farieb a dotieňov vo forme skladacieho "vejára", s paletou 200 farieb. Staršie vydanie z rokov 1973/74 bolo dlho jedinou dostupnou a veľmi žiadanou pomôckou. V roku 2021 bola uvedená na trh dotlač.

Zúbkomer. Na meranie perforácie, ktorá je jedným z rozlišujúcich parametrov u Machins, môžeme použiť rôzne dostupné zúbkomery, napríklad Instanta od Stanley Gibbons.

Kľúč na určovanie farieb a zúbkomer, pomôcky na vyhodnocovanie dvoch základných parametrov.

Okrem dvoch vyššie spomínaných pomôcok využije zberateľ Machins samozrejme aj zásobníky známok, pinzetu, lupu či lampu s ultrafialovým svetlom.